Percentage Calculator
Calculate percentage from obtained marks and total marks.
Academic session 2026-27, Chapter 5 in the current curriculum.
Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Physics - Chapter Work Energy and Power. This page offers a step-by-step solution to the specific question from Exercise 1, Question 2:
A body of mass 2 kg initially at rest moves under the action of an applied horizontal force of 7 N on a table with coefficient of kinetic friction = 0.1. Compute the
(a) work done by the applied force in 10 s,
(b) work done by friction in 10 s,
(c) work done by the net force on the body in 10 s,
(d) change in kinetic energy of the body in 10 s, and interpret your results.
. With detailed answers and explanations for each chapter, students can strengthen their understanding and prepare confidently for exams. Ideal for CBSE and other board students, this resource will simplify your study experience.A body of mass 2 kg initially at rest moves under the action of an applied horizontal force of 7 N on a table with coefficient of kinetic friction = 0.1. Compute the
(a) work done by the applied force in 10 s,
(b) work done by friction in 10 s,
(c) work done by the net force on the body in 10 s,
(d) change in kinetic energy of the body in 10 s, and interpret your results.
Mass of the body, m= 2 kg
Applied force, F = 7 N
Coefficient of kinetic friction, µ= 0.1
Initial velocity, u= 0
Time, t = 10 s
The acceleration produced in the body by the applied force is given by Newton's second law of motion as:
a' = F / m = 7/2 = 3.5 m/s2
Frictional force is given as:
f = µmg
= 0.1 × 2 × 9.8 = -1.96 N
The acceleration produced by the frictional force:
a'' = - 1.96 / 2 = -0.98 m/s2
Total acceleration of the body:
a = a' + a''
= 3.5 + (-0.98) = 2.52 m/s2
The distance travelled by the body is given by the equation of motion:
s = ut + ½ at2
= 0 + ½ x 2.52 x 102
= 126 m
(a) Work done by the applied force, Wa= F × s = 7 ×126 = 882 J
(b) Work done by the frictional force, Wf = F× s= -1.96 ×126 = -247 J
(c) Net force = 7 + (-1.96) = 5.04 N Work done by the net force, Wnet= 5.04 ×126 = 635 J
(d) From the first equation of motion, final velocity can be calculated as:
v = u + at = 0 + (25.2)2 ×10 = 25.2 m/s
Change in kinetic energy = 1/2 mv2 - 1/2 mu2
= ½ x 2(v2 - u2) = (25.2)2 - 02 = 635 j
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Stay updated with our latest educational content and study tips
It’s not about starting over if you took a break to care for children, take care of yourself, be healthy or for any other reason. This is a realistic strategy for the recovery of skills, selection of the right job, and overcoming the resume problem. One year, three years or 10 years of a career … Read more
Read MoreThere’s no need to score 95% or achieve a JEE/NEET rank. You don’t need to score 95% or rank in JEE/NEET to build a solid career. A candid and pragmatic guide to the routes that actually work for students who have an average mark and what to do when faced with the options. If … Read more
Read MoreAI tools, online platforms that are much cheaper than coaching centres and the changing idea of what “structure” even means have upended this argument more in the past two years than in the decade preceding it. Here’s what is really the case for 2026 – and what has actually stayed the same. If you look … Read more
Read MoreStarting to make a new career after 30 isn’t a start from scratch. Marketing, teaching, financial, retail, healthcare, sales and other professionals can pursue careers in technology by applying the existing knowledge and skills they have acquired to new technology skills. There are various ways to enter the technology industry, such as in IT support, … Read more
Read MoreCalculate percentage from obtained marks and total marks.
Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Physics - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 2: A body of mass 2 kg initially at rest moves under the action of an applied horizontal force of 7 N o....
Fresh educational articles and updates.
Most-read articles from SaralStudy.
Fast access to frequently used study resources.
Recently viewed articles based on SaralStudy activity.
Add Comment