A metre-long tube open at one end, with a movable piston at the other end, shows resonance with a fixed frequency source (a tuning fork of frequency 340 Hz) when the tube length is 25.5 cm or 79.3 cm. Estimate the speed of sound in air at the temperature of the experiment. The edge effects may be neglected.
Frequency of the turning fork, v = 340 Hz
Since the given pipe is attached with a piston at one end, it will behave as a pipe with one end closed and the other end open, as shown in the given figure.
Such a system produces odd harmonics. The fundamental note in a closed pipe is given by the relation:
l1 = λ / 4
Where, Length of the pipe, l1 = 25.5 cm = 0.255m
therefore,λ = 4l1 = 4 x 0.255 = 1.02 m
The speed of sound is given by the relation:
v = vλ = 340 × 1.02 = 346.8 m/s
A transverse harmonic wave on a string is described by
y(x,t) = 3.0 sin [36t + 0.018x + π /4]
Where x and y are in cm and t in s. The positive direction of x is from left to right.
(a) Is this a travelling wave or a stationary wave? If it is travelling, what are the speed and direction of its propagation?
(b) What are its amplitude and frequency?
(c) What is the initial phase at the origin?
(d) What is the least distance between two successive crests in the wave?
Use the formula v = √ γP/ρ to explain why the speed of sound in air (a) is independent of pressure, (b) increases with temperature, (c) increases with humidity.
A narrow sound pulse (for example, a short pip by a whistle) is sent across a medium.
(a) Does the pulse have a definite (i) frequency, (ii) wavelength, (iii) speed of propagation?
(b) If the pulse rate is 1 after every 20 s, (that is the whistle is blown for a split of second after every 20 s), is the frequency of the note produced by the whistle equal to or 0.05 Hz?
A stone dropped from the top of a tower of height 300 m high splashes into the water of a pond near the base of the tower. When is the splash heard at the top given that the speed of sound in air is 340 m s-1? (g= 9.8 m s-2)
A travelling harmonic wave on a string is described by
y(x,t) = 7.5sin [0.0050x + 12t + π/4]
(a) What are the displacement and velocity of oscillation of a point at x = 1 cm, and t = 1 s? Is this velocity equal to the velocity of wave propagation?
(b) Locate the points of the string which have the same transverse displacements and velocity as the x = 1 cm point at t = 2 s, 5 s and 11 s.
A bat emits ultrasonic sound of frequency 1000 kHz in air. If the sound meets a water surface, what is the wavelength of (a) the reflected sound, (b) the transmitted sound? Speed of sound in air is 340 m s-1 and in water 1486 m s-1.
A steel wire has a length of 12.0 m and a mass of 2.10 kg. What should be the tension in the wire so that speed of a transverse wave on the wire equals the speed of sound in dry air at 20 °C = 343 m s-1.
A pipe 20 cm long is closed at one end. Which harmonic mode of the pipe is resonantly excited by a 430 Hz source? Will the same source be in resonance with the pipe if both ends are open? (Speed of sound in air is 340 m s-1).
For the travelling harmonic wave
y (x, t) = 2.0 cos 2π (10t - 0.0080 x + 0.35)
Where x and y are in cm and t in s. Calculate the phase difference between oscillatory motion of two points separated by a distance of
(a) 4 m,
(b) 0.5 m,
(c) λ / 2 ,
(d) 3λ / 4
Some of the most profound statements on the nature of science have come from Albert Einstein, one of the greatest scientists of all time. What do you think did Einstein mean when he said : “The most incomprehensible thing about the world is that it is comprehensible”?
The sign of work done by a force on a body is important to understand. State carefully if the following quantities are positive or negative:
(a) work done by a man in lifting a bucket out of a well by means of a rope tied to the bucket.
(b) work done by gravitational force in the above case,
(c) work done by friction on a body sliding down an inclined plane,
(d) work done by an applied force on a body moving on a rough horizontal plane with uniform velocity,
(e) work done by the resistive force of air on a vibrating pendulum in bringing it to rest.
A geyser heats water flowing at the rate of 3.0 litres per minute from 27 °C to 77 °C. If the geyser operates on a gas burner, what is the rate of consumption of the fuel if its heat of combustion is 4.0 x 104 J/g?
Estimate the fraction of molecular volume to the actual volume occupied by oxygen gas at STP. Take the diameter of an oxygen molecule to be 3Å.
One end of a string of length l is connected to a particle of mass m and the other to a small peg on a smooth horizontal table. If the particle moves in a circle with speed v the net force on the particle (directed towards the centre) is:
(i) T, (ii) T - mv2 / l , (iii) T + mv2 / l , (iv) 0
T is the tension in the string. [Choose the correct alternative].
A ball is dropped from a height of 90 m on a floor. At each collision with the floor, the ball loses one tenth of its speed. Plot the speed-time graph of its motion between t = 0 to 12 s.
The unit of length convenient on the atomic scale is known as an angstrom and is denoted by Å : 1Å = 10-10 m. The size of a hydrogen atom is about 0.5 Å what is the total atomic volume in m3 of a mole of hydrogen atoms?
Write in about 1000 words a fiction piece based on your speculation on the science and technology of the twenty-second century.
Given a + b + c + d = 0, which of the following statements are correct:
(a) a, b, c, and d must each be a null vector,
(b) The magnitude of (a + c) equals the magnitude of (b+ d),
(c) The magnitude of a can never be greater than the sum of the magnitudes of b, c, and d,
(d) b + c must lie in the plane of a and d if a and d are not collinear, and in the line of a and d, if they are collinear?
A pebble of mass 0.05 kg is thrown vertically upwards. Give the direction and magnitude of the net force on the pebble,
(a) during its upward motion,
(b) during its downward motion,
(c) at the highest point where it is momentarily at rest.
Do your answers change if the pebble was thrown at an angle of 45° with the horizontal direction? Ignore air resistance.
A 50 kg girl wearing high heel shoes balances on a single heel. The heel is circular with a diameter 1.0 cm. What is the pressure exerted by the heel on the horizontal floor?
Fill in the blanks
(a) The volume of a cube of side 1 cm is equal to.....m3
(b) The surface area of a solid cylinder of radius 2.0 cm and height 10.0 cm is equal to ... (mm)2
(c) A vehicle moving with a speed of 18 km h–1covers....m in 1 s
(d) The relative density of lead is 11.3. Its density is ....g cm–3 or . ...kg m–3.
Underline the correct alternative:
(a) When a conservative force does positive work on a body, the potential energy of the body increases/decreases/remains unaltered.
(b) Work done by a body against friction always results in a loss of its kinetic/potential energy.
(c) The rate of change of total momentum of a many-particle system is proportional to the external force/sum of the internal forces on the system.
(d) In an inelastic collision of two bodies, the quantities which do not change after the collision are the total kinetic energy/total linear momentum/total energy of the system of two bodies.