Electrons are emitted with zero velocity from a metal surface when it is exposed to radiation of wavelength 6800 Å. Calculate threshold frequency (v0) and work function (W0) of the metal.
Given λ = 6800 amgstrom or 6800x 10-10 m = 6.8 x 10-7m
C = 3 x 108 m/s
Also λ = c/v or v = c/ λ Therefore putting the values in the equation, we get
=3 x 108 / 6.8 x 10-7m = 4.41 x 1014 s-1
Hence, work function (W0) of the metal = hν0
= (6.626 × 10–34 Js) (4.41 × 1014 s–1)
= 2.922 × 10–19 J
The mass of an electron is 9.1 × 10–31 kg. If its K.E. is 3.0 × 10–25 J, calculate its wavelength.
Calculate the wavelength of an electron moving with a velocity of 2.05 × 107 ms–1.
Using s, p, d notations, describe the orbital with the following quantum numbers.
(a) n = 1, l = 0;
(b) n = 3; l =1
(c) n = 4; l = 2;
(d) n = 4; l =3.
Which of the following are isoelectronic species i.e., those having the same number of electrons?
Na+, K+, Mg2+, Ca2+, S2–, Ar
Calculate the wavelength, frequency and wave number of a light wave whose period is 2.0 × 10–10 s.
How many electrons in an atom may have the following quantum numbers?
(a) n = 4,
(b) n = 3, l = 0
Yellow light emitted from a sodium lamp has a wavelength (λ) of 580 nm. Calculate the frequency (ν) and wave number () of the yellow light.
Indicate the number of unpaired electrons in: (a) P, (b) Si, (c) Cr, (d) Fe and (e) Kr.
Calculate the wave number for the longest wavelength transition in the Balmer series of atomic hydrogen.
A photon of wavelength 4 × 10–7 m strikes on metal surface, the work function of the metal being 2.13 eV. Calculate
(i) the energy of the photon (eV),
(ii) the kinetic energy of the emission, and
(iii) the velocity of the photoelectron (1 eV= 1.6020 × 10–19 J).
How do you account for the formation of ethane during chlorination of methane?
What are hybridisation states of each carbon atom in the following compounds ?
(i) CH2=C=O,
(ii) CH3CH=CH2,
(iii) (CH3)2CO,
(iv) CH2=CHCN,
(v) C6H6
What will be the minimum pressure required to compress 500 dm3 of air at 1 bar to 200 dm3 at 30°C?
What are the common physical and chemical features of alkali metals?
Calculate the molecular mass of the following:
(i) H2O
(ii) CO2
(iii) CH4
Assign oxidation number to the underlined elements in each of the following species:
(a) NaH2PO4
(b) NaHSO4
(c) H4P2O7
(d) K2MnO4
(e) CaO2
(f) NaBH4
(g) H2S2O7
(h) KAl(SO4)2.12 H2O
What is the basic theme of organisation in the periodic table?
Explain the formation of a chemical bond.
Choose the correct answer. A thermodynamic state function is a quantity
(i) used to determine heat changes
(ii) whose value is independent of path
(iii) used to determine pressure volume work
(iv) whose value depends on temperature only.
A liquid is in equilibrium with its vapour in a sealed container at a fixed temperature. The volume of the container is suddenly increased.
a) What is the initial effect of the change on vapour pressure?
b) How do rates of evaporation and condensation change initially?
c) What happens when equilibrium is restored finally and what will be the final vapour pressure?
What is the pH of 0.001 M aniline solution? The ionization constant of aniline can be taken from Table 7.7. Calculate the degree of ionization of aniline in the solution. Also calculate the ionization constant of the conjugate acid of aniline.
Write the names of isotopes of hydrogen. What is the mass ratio of these isotopes?
Predict the products of electrolysis in each of the following:
(i) An aqueous solution of AgNO3 with silver electrodes
(ii) An aqueous solution AgNO3 with platinum electrodes
(iii) A dilute solution of H2SO4 with platinum electrodes
(iv) An aqueous solution of CuCl2 with platinum electrodes.
In a reaction A + B2 → AB2 Identify the limiting reagent, if any, in the following reaction mixtures.
(i) 300 atoms of A + 200 molecules of B
(ii) 2 mol A + 3 mol B
(iii) 100 atoms of A + 100 molecules of B
(iv) 5 mol A + 2.5 mol B
(v) 2.5 mol A + 5 mol B
Describe the shapes of BF3 and BH4-. Assign the hybridisation of boron in these species.
The enthalpy of combustion of methane, graphite and dihydrogen at 298 K are, –890.3 kJ mol–1 , –393.5 kJ mol–1, and –285.8 kJ mol–1 respectively. Enthalpy of formation of CH4(g) will be
(i) –74.8 kJ mol–1
(ii) –52.27 kJ mol–1
(iii) +74.8 kJ mol–1
(iv) +52.26 kJ mol–1
The reaction of cyanamide, NH2CN (s), with dioxygen was carried out in a bomb calorimeter, and ΔU was found to be –742.7 kJ mol–1 at 298 K. Calculate enthalpy change for the reaction at 298 K.
NH2CN(g) + 3/2 O2(g) → N2(g) + CO2(g) + H2O(l)
Explain why alkali and alkaline earth metals cannot be obtained by chemical reduction methods?
Define hydrogen bond. Is it weaker or stronger than the van der Waals forces?
What are electrophiles and nucleophiles? Explain with examples.
Thanks
Work function=h*threshold frequency Not h*frequency
Thanx
Thanks
Thaks
Thank you so much
Thank you very much
Tq very much
velocity of light
c is what and how 3*10*8