Percentage Calculator
Calculate percentage from obtained marks and total marks.
Academic session 2026-27, Chapter 2 in the current curriculum.
Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Chemistry - Chapter Structure of Atom. This page offers a step-by-step solution to the specific question from Exercise 1, Question 9:
A photon of wavelength 4 × 10–7 m strikes on metal surface, the work function of the metal being 2.13 eV. Calculate
(i) the energy of the photon (eV),
(ii) the kinetic energy of the emission, and
(iii) the velocity of the photoelectron (1 eV= 1.6020 × 10–19 J).
. With detailed answers and explanations for each chapter, students can strengthen their understanding and prepare confidently for exams. Ideal for CBSE and other board students, this resource will simplify your study experience.A photon of wavelength 4 × 10–7 m strikes on metal surface, the work function of the metal being 2.13 eV. Calculate
(i) the energy of the photon (eV),
(ii) the kinetic energy of the emission, and
(iii) the velocity of the photoelectron (1 eV= 1.6020 × 10–19 J).
(1)We know λ = 4 × 10–7 m(given)
C = 3 x 108
From the equation E= hv or hc/ λ
Where, h = Planck’s constant = 6.626 × 10–34 Js
c = velocity of light in vacuum = 3 × 108 m/s
λ = wavelength of photon = 4 × 10–7 m
Substituting the values in the given expression of E:

Hence, the energy of the photon is 4.97 × 10–19 J.
(ii) The kinetic energy of emission Ek is given by

= (3.1020 – 2.13) eV
= 0.9720 eV
Hence, the kinetic energy of emission is 0.97 eV.
(iii) The velocity of a photoelectron (ν) can be calculated by the expression,

Where, (hv-hv0) is the kinetic energy of emission in Joules and ‘m’ is the mass of the photoelectron. Substituting the values in the given expression of v:

v = 5.84 × 105 ms–1
Hence, the velocity of the photoelectron is 5.84 × 105 ms–1.
Following results are observed when sodium metal is irradiated with different wavelengths.
Calculate (a) threshold wavelength and, (b) Planck’s constant.
| λ (nm) | 500 | 450 |
400 |
| v × 10–5 (cm s–1) | 2.55 | 4.35 | 5.35 |
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Stay updated with our latest educational content and study tips
It’s not about starting over if you took a break to care for children, take care of yourself, be healthy or for any other reason. This is a realistic strategy for the recovery of skills, selection of the right job, and overcoming the resume problem. One year, three years or 10 years of a career … Read more
Read MoreThere’s no need to score 95% or achieve a JEE/NEET rank. You don’t need to score 95% or rank in JEE/NEET to build a solid career. A candid and pragmatic guide to the routes that actually work for students who have an average mark and what to do when faced with the options. If … Read more
Read MoreAI tools, online platforms that are much cheaper than coaching centres and the changing idea of what “structure” even means have upended this argument more in the past two years than in the decade preceding it. Here’s what is really the case for 2026 – and what has actually stayed the same. If you look … Read more
Read MoreStarting to make a new career after 30 isn’t a start from scratch. Marketing, teaching, financial, retail, healthcare, sales and other professionals can pursue careers in technology by applying the existing knowledge and skills they have acquired to new technology skills. There are various ways to enter the technology industry, such as in IT support, … Read more
Read MoreCalculate percentage from obtained marks and total marks.
Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Chemistry - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 9: A photon of wavelength 4 × 10–7 m strikes on metal surface, the work function of the met....
Fresh educational articles and updates.
Most-read articles from SaralStudy.
Fast access to frequently used study resources.
Recently viewed articles based on SaralStudy activity.
Comments
best useful material for jee mains & advanced lerners
please could you mind to help me with equations of 3000A and change to be 3.0*10m = f=3.0*10/3.0*10 just now
Caluclate the de-broglie wavelength for metal surface electron which have the work function 30joule and wavelength of photon which is provide to the metal surface is 10 rase power -6m
Yes their is some typing mistake the answer comes out to be 1.848988 * 10 to the power 4
I have a doubt because-: v2 =2Ãâ.97Ãâ1.6Ãâ10-19/9.1Ãâ10-31 When I solve this I got answer as 341Ãâ10power9 and after underroot I got answer as-:18.466Ãâ10power3 Please reply as soon as possible.