Monochromatic light of wavelength 589 nm | Class 12 Physics Chapter Wave Optics, Wave Optics NCERT Solutions

Current NCERT chapter

Academic session 2026-27, Chapter 10 in the current curriculum.

Welcome to the NCERT Solutions for Class 12 Physics - Chapter Wave Optics. This page offers a step-by-step solution to the specific question from Exercise 1, Question 1:

Monochromatic light of wavelength 589 nm is incident from air on a water surface. What are the wavelength, frequency and speed of
(a) reflected, and
(b) refracted light? Refractive index of water is 1.33.

. With detailed answers and explanations for each chapter, students can strengthen their understanding and prepare confidently for exams. Ideal for CBSE and other board students, this resource will simplify your study experience.

Question 1:

Monochromatic light of wavelength 589 nm is incident from air on a water surface. What are the wavelength, frequency and speed of
(a) reflected, and
(b) refracted light? Refractive index of water is 1.33.

Answer:

Wavelength of incident monochromatic light,

λ = 589 nm = 589 × 10−9 m

Speed of light in air, c = 3 × 108 m/s

Refractive index of water, μ = 1.33

(a) The ray will reflect back in the same medium as that of incident ray. Hence, the wavelength, speed, and frequency of the reflected ray will be the same as that of the incident ray.

Frequency of light is given by the relation,

v = c / λ

   = 3 x 108 / 589 x 10-9

   = 5 .09 x 1014 Hz

Hence, the speed, frequency, and wavelength of the reflected light are 3 × 108 m/s, 5.09 ×1014 Hz, and 589 nm respectively.

(b) Frequency of light does not depend on the property of the medium in which it is travelling. Hence, the frequency of the refracted ray in water will be equal to the frequency of the incident or reflected light in air.

So Refracted frequency, ν = 5.09 ×1014 Hz

Speed of light in water is related to the refractive index of water as:

v = c / μ

v =  3 x 108 / 1.33 = 2.26 x 108 m/s 

 

Wavelength of light in water is given by the relation,

 λ = v / v

v =  2.26 x 108 / 5 .09 x 1014 = 444.007 x 10-9 m

   = 444.01 nm

Hence, the speed, frequency, and wavelength of refracted light are 2.26 ×108 m/s, 444.01nm, and 5.09 × 1014 Hz respectively.


Study Tips for Answering NCERT Questions:

NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:

  • Read the question carefully and focus on the core concept being asked.
  • Reference examples and data from the chapter when answering questions about Wave Optics.
  • Review previous year question papers to get an idea of how such questions may be framed in exams.
  • Practice answering questions within the time limit to improve your speed and accuracy.
  • Discuss your answers with your teachers or peers to get feedback and improve your understanding.

Latest Blog Posts

Stay updated with our latest educational content and study tips

How to Return to Work After a Career Break: Skills, Jobs and Preparation in 2026

It’s not about starting over if you took a break to care for children, take care of yourself, be healthy or for any other reason. This is a realistic strategy for the recovery of skills, selection of the right job, and overcoming the resume problem. One year, three years or 10 years of a career … Read more

Read More

Best Career Options After Class 12 for Average Students in 2026

There’s no need to score 95% or achieve a JEE/NEET rank. You don’t need to score 95% or rank in JEE/NEET to build a solid career. A candid and pragmatic guide to the routes that actually work for students who have an average mark and what to do when faced with the options. ​ If … Read more

Read More

Coaching vs Self-Study: Which is Best in 2026 for Competitive Exams?

AI tools, online platforms that are much cheaper than coaching centres and the changing idea of what “structure” even means have upended this argument more in the past two years than in the decade preceding it. Here’s what is really the case for 2026 – and what has actually stayed the same. If you look … Read more

Read More

Career Change After 30: How to Transition from Non-Tech to IT or Data Science

Starting to make a new career after 30 isn’t a start from scratch. Marketing, teaching, financial, retail, healthcare, sales and other professionals can pursue careers in technology by applying the existing knowledge and skills they have acquired to new technology skills. There are various ways to enter the technology industry, such as in IT support, … Read more

Read More

Related Student Tools

Comments

  • Anand itagi
  • Nov 01, 2019

Thanks


  • Hanan
  • Mar 27, 2019

Good


  • Shivani kaushik
  • Mar 05, 2019

Nice


  • Saurav
  • Mar 05, 2019

Thanks


  • Raksh
  • Feb 16, 2019

Helped me to understand well


  • Pratyush
  • Feb 08, 2019

Thanks


  • Logan
  • May 30, 2018

Good


  • Anurag
  • Oct 28, 2017

Nice


  • Arya kaushik
  • Mar 10, 2017

It was easy...But seemed to be hard😋


  • Amit Kumar
  • Jul 04, 2016

Awesome!


Add Comment

Welcome to the NCERT Solutions for Class 12 Physics - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 1: Monochromatic light of wavelength 589 nm is incident from air on a water surface. What are the wavel....

Ask a Question
Keep learning

Discover More on SaralStudy

Explore all articles